‘Ümran Boru Loç Vadisinden defol!’

Loç Vadisinde HES projesi ile köylülerin topraklarına el koyarak yaşam alanlarını yok etmeye çalışan şirkete karşı, birçok kentte protesto eylemleri düzenlendi.

İstanbul’da Taksim Meydanındaki eylemde onlarca kişi, “Ümran Boru/Orya Enerji Loç Vadisinden defol!” diyerek, vadilerini korumak için destek çağrısında bulundu.

Yalnızca 20 megavat elektrik için vadilerinin yok edilmeye çalışıldığını söyleyen platform temsilcileri, vadide ağaç ve çevre kıyımlarının başladığını ve buna karşı yaşam alanlarını sonuna kadar savunacaklarını belirttiler.

Erdinç Ay’ın İstanbul’da okuduğu basın açıklamasının tam metni için tıklayın.

Loç Vadisindeki katliama karşı vadide kamp kurarak direnen köylülere diğer şehirlerden de destek geldi.

Rize’de yapılan basın açıklamasında Karadeniz İsyandadır Platformu/Rize İsyanda üyeleri, İstanbul’da okunan basın açıklamasını Rize halkıyla paylaşarak, “Su için mücadele yaşam için mücadeledir” dediler ve faaliyet gösteren şirketler vadiden çıkana kadar sularının başında nöbet tutan dostlarınaRize’den de sonuna kadar destek verdiklerini açıkladılar.


İzmir’de de, Loç Vadisindeki şirket işgaline karşı olarak Karabasanİzmir bir eylem ile basın açıklaması yaptı. Eylemin ardından grup, Alsancak’ta bildiriler dağıtarak konu hakkında halkı duyarlılığa çağırdı.

Muğla Yuvarlakçay’da aylarca kamp kurarak köylerine HES yapılmasını engelleyen Yuvarlakçaylılar da bir basın açıklaması yaparak, Loç Vadisindeki HES çalışmalarının hemen durdurulmasını talep ettiler ve Loç halkının sonuna kadar yanında olduklarını açıkladılar

Antalya, Isparta, Burdur Dereleri Gönlünce Aksın Platformu da bir açıklama yaparak, bölgede nöbete devam edenlerin bu mücadeleyi kazanacaklarını ve Antalya’dan Kastamonu’ya Rize’den Tunceli’ye kadar tüm derelerin ortak mücadele vereceği bir dönemi yaşadıklarını ve birbirlerine destek verdiklerini belirtti.

İlgili bağlantılar: Yuvarlakçay basın açıklaması, Rize’den Loç Vadisine Destek, Loç Vadisi HESler’e karşı isyanda

Bu yazı Haberler içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s